kultura življenja / vivere la cultura / living culture
Poreč, 3. – 23. 5. 2021.
Trg slobode
plesna predstava
suradnja Umjetničke organizacije TRAFIK i Škole suvremenog plesa Ane Maletić iz Zagreba
autor koncepta i koreograf : Žak Valenta
plesači: Kristijan Blagus, Paula Benjak, Ema Budak, Lea Filipčić, Matilda Hrastić, Viktorija Maksić, Judita Tripar
asistent koreografa: Gordana Svetopetrić
glazba: Dušan Maksimovski i J. S. Bach
trajanje: 35 minuta
Hodači-ce je futuristička vizija kultne predstave Umjetničke organizacije TRAFIK iz 1998. godine, posvećena hrvatskom književniku Janku Poliću Kamovu. U izvedbi ansambla sastavljenog od mladih plesača učenika završnih razreda srednje škole za suvremeni ples Ane Maletić iz Zagreba, predstava šalje nikad aktualnije Kamovljeve poruke: gori smo nego prije 100 godina, veće smo kukavice, kojima se ovaj avangardni riječki književnik, poznatiji pod nadimkom Pjesnik psovača, vizionarski obraćao svijetu tumačeći kompliciranu ljudsku narav. U suvremenoj izvedbi na futurističku elektronsku glazbu Hodači-ce poručuje kako budućnost pripada mladim umjetnicima.
Teatar Naranča
kazališna dvorana
komedija
autor teksta: Goran Mihovilović
režija i adaptacija: Majkl Mikolić
uloge: Majkl Mikolić, Luka Juričić, Katja Rabar, Irin Šime Rabar, Elizabeta Košeto, Lucija Pajca i Matilda Nikić
Uz izuzetno aktualnu temu neprilika koje donosi trenutna situacija po pitanju organizacije vjenčanja, radnja predstave odvija se u lokalnoj oštariji „Nemojte ča zamirit“. Oštar Tone ima težak zadatak organizirati vjenčanje svoje kćeri Silvane i budućeg mladoženje, Talijana Luigija koji je zbog lockdowna ostao zatočen u Italiji. Uz niz komičnih situacija i istarske snalažljivosti Silvana neće po peti put morati odgoditi vjenčanje te ćemo, barem u ovoj predstavi, dočekati sretan kraj.
* Broj posjetitelja ograničen je – ulaznice (50 kn) moguće je isključivo kupiti preko internetskog rezervacijskog sustava na www.rezervacije-poup.hr ili na blagajni Učilišta u radnom vremenu:
petak 18.00 – 20.00, ponedjeljak i utorak 10.00 – 12.00, srijeda 10.00 – 12.00 i 18.00 – 20.00.
u 19.00
projekcija filma Lov
kinodvorana
u 20.00
otvorenje samostalne izložbe Henryja Marića, Noela Šurana i Valtera Černeke
Mala galerija
radno vrijeme galerije: 10.00 – 12.00 i 18.00 – 21.00, osim nedjeljom i blagdanima
trajanje izložbe: do 20. 5. 2021.
Istra ima paradoksalne vrijednosti naspram vlastitog krajolika. U prvoj postoji kolektivna svijest valorizacije bioraznolikosti i življenja u skladu s godišnjim dobima. Vjera u bolju budućnost poticana je edukacijom o zavičajnoj kulturi i ekološkim principima. Druga je očarana kratkoročnom dobiti, gomilanjem neodrživih materijala i izgradnjom, a sunce i more promoviraju se na digitalnim policama kao proizvodi u supermarketu. Dva moćna nagona u konstantnom su kreativnom sukobu. Direktno i indirektno potiče se temeljito nasilje nad pejzažom, a čovjekova marljivost opsjednuta je neplanskim djelovanjem. Izložba je sažeti preglednik u kojem vidimo da je prošlost povezana s nadolazećim vremenom, a mi smo ti koji svakodnevno utječemo na kvalitetu našeg odnosa s prirodom.
u 21.00
projekcija Šikuti trilogije (Cuki, Prašćina, Teza)
kinodvorana
Revija oskarovaca:
u 18.30
kategorija 12
izvorno ime: Nomadland
redatelj: Chloé Zhao
uloge: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May
žanr: drama
trajanje: 107 minuta
u 20.30
kategorija 18
izvorno ime: Another Round
redatelj: Thomas Vinterberg
uloge: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang
žanr: komedija, drama
trajanje: 117 minuta
u 18.30
sinkronizirano na hrvatski
izvorno ime: Soul
redatelj: Pete Docter, Kemp Powers
uloge: Filip Juričić, Judita Franković Brdar, Dražen Čuček, Ksenija Prohaska, Irena Tereza Prpić, Igor Mešin, Branka Cvitković, Roko Sikavica, Dean Kotiga, Mirta Zečević
žanr: animirani
trajanje: 107 minuta
u 20.30
kategorija 15
izvorno ime: The United States vs. Billie Holiday
redatelj: Lee Daniels
uloge: Andra Day, Trevante Rhodes, Dusan Dukic, Leslie Jordan
žanr: biografija, glazbena drama
trajanje: 130 minuta
Teatar Exit
dječja predstava
kazališna dvorana
redatelj: Rene Medvešek
glazba: Krešimir Seletković
glazbenici/glumci: Davorka Horvat, Goran Jurković, Ivan Kovačić, Ivan Pavić, Damir Horvat
Jeste li znali da je drvo korijenjem povezano sa Zemljinim srcem? Da je krošnjom povezano s nebom i zvijezdama? Ali i da je jedno Drvo vezano uz jednog Dječaka? Kakvo je to drvo, pitate se? Nije ono ni po čemu neobično, ne razlikuje se od svoje drvovske braće i sestara. I ono pupa, njiše grane, sagiba se pred vjetrom i kišom, govori, pjeva, svira, a ponekad od veselja zatreperi rubovima listova ili mu se kora namreška pod teretom zabrinutih misli. Jer Drvo voli voljeti. Ukratko, želi baš sve kao i ostalo drveće. Pa tako i da bude voljeno. A kakav je taj dječak? O njemu ne znamo mnogo. Kažu da je i malen i velik... Željeli biste znati više? Onda je vrijeme da se krene na rub parka, s ovim brzojavom u ruci. Treba samo puhnuti prašinu i lišće s panja što tamo stoji. I čeka.
* Broj posjetitelja ograničen je – ulaznice (25 kn) moguće je isključivo kupiti preko internetskog rezervacijskog sustava na www.rezervacije-poup.hr ili na blagajni Učilišta u radnom vremenu:
ponedjeljak i utorak 10.00 – 12.00
srijeda 10.00 – 12.00 i 18.00 – 20.00
četvrtak, petak i subota 18.00 – 20.00
nedjelja 16.00 – 18.30
ponedjeljak, 10. 5.
u 18.00
Alex Brajković
instalacija magle, vjetra i zvuka
foaje kazališta
postav instalacije: do srijede, 12. 5.
u 19.00
> Kultni ponedjeljak
kinodvorana
izvorno ime: Todo sobre mi madre
redatelj: Pedro Almodóvar
uloge: Cecilia Roth, Marisa Paredes, Candela Peña, Antonia San Juan, Penélope Cruz
žanr: igrani, drama
trajanje: 101 minuta
sadržaj: Sredovječna Manuela žena je u potpunosti posvećena podizanju svog sina Estebana. U jednoj bolnici u Madridu ona radi kao medicinska sestra, koordinatorica za transplantaciju organa, i samohrana je majka koja od Estebana krije istinu o njegovu ocu, transseksualcu imenom Lola. Tinejdžer Esteban je o Manueli napisao filmski scenarij naslovljen Sve o mojoj majci, a kad mladić navrši sedamnaest godina, na njegov rođendan on i majka odu u kazalište pogledati predstavu Tramvaj zvan žudnja prema komadu Tennesseeja Williamsa. Nakon predstave, Esteban na ulici pokuša dobiti autogram od glavne glumice Hume Rojo, a u nastaloj gužvi mladića pred majčinim očima pregazi automobil te on pogine. Ne uspijevajući nastaviti dotadašnji život, tugom shrvana Manuela odluči se vratiti u Barcelonu, grad u kojem su nekada živjeli, te potražiti Estebanova oca, koji nikad nije ni doznao da ima sina. U Barceloni će Manuela susresti i svoju staru prijateljicu Agrado, transseksualnu prostitutku koju je Lola nedavno ostavila, a u traganju za Lolom objema će pomoći požrtvovna Rosa, časna sestra specijalizirana za pomoć prostitutkama u nevolji.
uvodničar: Davor Sanvincenti
utorak, 11. 5. u 18.00 i 19.00
Monika Leskovar, violončelo
Terezija Cukrov, klavir
Dani Bošnjak, flauta
kazališna dvorana
otvorena proba
repertoar:
Manuel De Falla: Siete Canciones
Populares Espanolas za violončelo i klavir
Bonus R.Matz: Elegija
u 19.00
otvorenje samostalne izložbe slika
autori: One Dollar Bill (Bojan Šumonja, Marko Jakše, Pierre Toll)
galerija Zuccato, Decumanus 34
trajanje izložbe: do 26. 6. 2021.
radno vrijeme galerije: svakim danom 10.00 – 12.00 i 17.00 – 22.00, osim nedjeljom i državnim blagdanima
„Ideja za ovu izložbu kreće od teze da umjetnost doživljavamo ili kao zrcalnu sliku povijesti ili da povijest pokažemo u prostoru koji sami uređujemo i u kojem se sve zbiva. Naša namjera je ovoj tezi dodati još jednu mogućnost, van vremenosti i antipovijesti, te spojiti sve tri mogućnosti u jednu. Namjera nam je referirati se kroz razne prezentacijske formate (slike, audio, site specific itd.), prvim dijelom na sintagmu ”moderne” koja definira umjetnost kao najviši način na koji se istina uspije pojavljivati i na modernističku tezu da je individualnost preduvjet za umjetničko izražavanje. Drugim dijelom na strujanja i tendencije suvremene umjetničke prakse vezane za komodifikaciju i teoriju koja smatra da je individualizam i osobni identitet iz moderne stvar prošlosti i da je naš stari individualistički subjekt mrtav te da je cijela modernistička teza oko individualnosti i njena teorijska osnova obična ideologija, jer danas u doba korporativnog kapitalizma i globalizacije, u doba tzv. čovjeka-organizacije, birokracije u biznisu i u državi, taj stari individualni subjekt više ne postoji. Trećim dijelom sagledavajući vanvremensku i antipovijesnu dimenziju umjetničke prakse kao novom univerzalnošću namjesto univerzalnosti današnjih vrijednosti u društvu kao što je npr. novac.“
u 20.00
lapidarij muzeja (u slučaju kiše – kazališna dvorana)
Klaus Paier / harmonika
Asja Valčić / violončelo
Stefan Gferrer / kontrabas
Roman Werni / bubnjevi
u suradnji s Austrijskim kulturnim forumom Zagreb
u 18.30
sinkronizirano na hrvatski
izvorno ime: Sanctuary tales: Wishmas tree
redatelj: Ricard Cussó
uloge: Sandra Hrenar, Mirela Videk, Pero Juričić, Igor Mešin, Dražen Bratulić
žanr: animirani
trajanje: 90 minuta
u 20.30
kategorija 15
izvorno ime: Wrath of Man
redatelj: Guy Ritchie
žanr: akcija, triler
uloge: Jason Statham, Scott Eastwood, Josh Hartnett, Holt McCallany, Laz Alonso
trajanje: 118 minuta
u 18.30
foaje kazališta
foaje kazališta
u 19.00
> Kultni ponedjeljak
kinodvorana
redatelj: Werner Herzog
uloge: Klaus Kinski, Claudia Cardinale, José Lewgoy, Miguel Ángel Fuentes, Paul Hittscher, Huerequeque Enrique Bohorquez, Grande Otelo
žanr: igrani, avanturistički, drama
trajanje: 158 minuta
sadržaj: Peru na samom početku 20. stoljeća. Irac Brian Sweeney Fitzgerald, kojeg Indiosi zovu Fitzcarraldo, opsesivni je ljubitelj opere koji mašta o izgradnji veličanstvene zgrade opere usred negostoljubive amazonske prašume. Da bi to i ostvario, Fitzcarraldo je spreman da uz pomoć privržene ljubavnice Molly, vlasnice lokalnog bordela, poduzme i nemoguće. Kako bi ostvario taj poduhvat, zadužit će se kod lokalnog tajkuna te kupiti parobrod, unajmiti ekipu i krenuti na plovidbu Amazonom. No kad Indiosi svojim bubnjevima prestraše njegovu ekipu koja se razbježi, Fitzcarraldo će ostati samo s kapetanom parobroda, kuharom i tehničarom. Ipak, ubrzo uspije nagovoriti Indiose da rade za njega, a u tome uspije glumeći da je izaslanik samog Boga te Indiosima na gramofonu puštajući Carusove operne izvedbe. A prede njima je zadatak koji se čini nemogućim ostvariti, jer parobrod mase 300 tona moraju prebaciti preko planine te doći do dotad neplovne rijeke i u prašumi otvoriti trgovinu kaučukom.
uvodničar: Davor Sanvincenti
kazališna dvorana
u 18.30
sinkronizirano na hrvatski
izvorno ime: Sanctuary tales: Wishmas tree
redatelj: Ricard Cussó
uloge: Sandra Hrenar, Mirela Videk, Pero Juričić, Igor Mešin, Dražen Bratulić
žanr: animirani
trajanje: 90 minuta
u 20.30
kategorija 12
izvorno ime: Way Down
redatelj: Jaume Balagueró
uloge: Freddie Highmore, Sam Riley, Liam Cunningham, Astrid Berges-Frisbey
žanr: akcija
trajanje: 118 minuta
ODGOĐENO
koncert eksperimentalne i improvizirane glazbe - event-kompozicija oblikovana u realnom vremenu posredstvom autorskog znakovnog jezika za skladanje
kazališna dvorana
Marco Quarantotto / bubnjevi
Miroslav Tovirac / električna bas-gitara + efekti
Marko Grbac Knapić / elektronika uživo + semplovi + efekti
Afrim Shehu / tenor-saksofon
Luka Žužić / trombon
Neven Radaković / glas + električni klavir Rhodes + lupovi + efekti – dirigent, skladatelj, autor koncepta ISpainT(H)ING, znakovnog jezika za skladanje uživo – umjetnički voditelj